PHOTOSHOP İLE ALAN DERİNLİĞİNİ ARTIRMA

Depth of Field

Adobe Photoshop CS5

Çoğu zaman yakından çektiğimiz fotoğraflarda ne kadar kısık diyafram (8 ve hatta 16 diyaframla bile) kullanırsak kullanalım alan derinliğinin kısıtlı olduğu görüntüler  ile sık sık karşılaşırız. Eğer fotoğrafda görüntünün geniş bir bölümünde veya tamamında netlik ve keskinlik arıyor isek, aşağıdaki gibi bir çekim çalışması ve photoshop da işleme ile daha fazla alan derinliği elde etmek mümkün. Nasıl mı yapabiliriz? Gelin birlikte bir deneme yapalım:

Çekim Yapılırken:

Netleme Solda

Netleme Solda

Netleme Ortada

Netleme Ortada

Netleme Sağda

Netleme Sağda

Sabit bir tripod üzerinde, odak uzaklığını ve konuya olan uzaklığınızı değiştirmeden, macro lensimiz ile (veya herhangi uzun odak uzaklıklı bir lensle 8 ve altı açık diyafram ile) konunun soldan sağa farklı noktalarına makine üzerinden netleme noktası seçimi değiştirilerek bir dizi (3-4-5…) fotoğraf çekin.  Örnekdeki fotoğraf f5.0 diyafram ve 70mm odak uzaklığı ile çekilmiştir. Örnekte konunun lense en yakın ve uzak olan mesafesi sırası ile 27 ve 40 cm dir. Çekim süresince konunun yeri ve makinenin konuya olan uzaklıkları sabit tutulmuştur. Netleme noktalarının seçimi sırası ile sol-orta ve sağ bölgeye yapılmıştır. Konu çapraz olarak yerleştirildiği için açılı çekim nedeni ilesoldan sağa doğru her bir fotoğrafda bütün değerler sabit kalsa bile konunun uzaklaşması ile sensör düzlemi üzerindeki aralığı da daha derin / uzaklık artışı gösterir. Sensör düzlemine de olan ölçek farkından dolayı alan derinliğinin azalması doğaldır(mimari çekimlerde kamera/lens kaldırmayı/indirmeyi hatırlayın).

Bundan sonraki işlemler Photoshop CS5 de devam edebiliriz:

4 Katmanlı lineer düzenlemede yığılmış bir dosya oluşturalım. Bunu yapmak için şu adımları takip edin:

  1. Yüklerken Dosyaların sırasını karıştırmaksızın File > Scripts > Load Files into Stack seçin.
  2. Dosyaları Browse ile seçtikten sonra OK basın.

Katmanların Hizalamasını Yapın:

  1. Dilerseniz bir katmana kilit koyarak Alignment / Hizalama için seçin ve diğer 3 katmanı Ctrl veya Shift basılı iken mouse ile basarak seçin; veya
  2. Edit>Auto-Align Layers; Projection kutusunda Auto seçin.
  3. Alignment bittikten sonra Edit>Auto-Blend Layers seçin. Gelen diyalog kutusunda Stack Images seçin. Seamles Tones and Colors  kutusunu işaretleyin. OK basın.
  4. Photoshop ‘un işlem yapmasını bekleyin. Kenarları hafifçe netsiz bir görsel elde edeceksiniz. Bu durum auto-alignment ve auto-blending işlemlerinin ürettiği bir sonuçtur.
  5. Görselinizdeki netliğin dışındaki alanları kroplayın. ve netliği artan fotoğrafınız kullanım veya daha fazla işlem için hazır.
3 ayrı çekimden birleştirilmiş görüntü

3 ayrı çekimden birleştirilmiş görüntü

f5.0 diyafram değeri ile yaptığımız bu örnekte. Alan derinliğinin yinede kısıtlı kaldığını özellikle 11 ve 22 Temmuz kutularındaki netsizlikten anlamaktayız. Biraz daha kısık diyafram ile çalışırsanız. Örneğin f5.6 veya 6.7 alan derinliği daha da artırarak istediğiniz sonucu getirecektir..

Netleme Noktası solda f16 diyafram çekim

Netleme Noktası solda f16 diyafram çekim

Netleme Noktası solda f8 diyafram çekim

Netleme Noktası solda f8 diyafram çekim

Reklamlar

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: