TERS IŞIK ve SİLÜET FOTOĞRAFI

Ters ışık ve silüet fotoğrafı terimleri karşılıklı olarak birbirlerinin yerine yanlışlıkla ve yaygın şekilde kullanılır. Bu yanlış kullanımı düzeltmek için her ikisine de kavramsal açıklık kazandıralım:

Fotoğraf: Hilmi Atlas

Ters Işık Fotoğrafı: ister direkt ister dolaylı olsun (daha parlak veya yansıtıcı her türlü arka plan) ışık kaynağının fotoğraflanan konunun arkasından bir yerden ve  açı olarak kameramızın karşısında yer aldığı aydınlanma / aydınlatma koşullarında elde edilen fotoğraftır. Konu arkasından kuvvetle aydınlanırken, konunun kameramıza bakan tarafındaki aydınlanma (ön planı aydınlanması), arkadan gelen aydınlanma şiddetine yakın veya çok daha altında olabilir. Ön plandaki aydınlanma arttıkça doku, detay, renk ve tonların anlaşıbalilirliği de artar.

Silüet Fotoğrafı: bir ters ışık fotoğrafı biçimi olup, pozlamanın aydınlık bölgeye göre yapıldığı, ışık kaynağı ile kamera arasında kalan konunun bize bakan tarafında doku ve detayların kaybolduğu, konunun sadece dış hatları ile anlaşılır olduğu fotoğrafları içerir. Konunun bize bakan tarafı (ön plan) arka plana göre çok az ışık alır veya hiç almayabilir.

Bu açıklamalara göre ters ışık fotoğrafı silüet fotoğrafını da içermektedir sonucuna ulaşırız.

Fotoğraf: Arzu Fatma Doğan

Ters Işık Fotoğrafında aşağıdaki sonuç görüntüleri elde edebiliriz:

  • Konunun önden de aydınlanan/aydınlatılmış ve arka plan aydınlanma şiddeti ile dengelenmiş fotoğraflar.
  • Daya çok Yatay Işık (genellikle gün batımı veya gün doğumu saatleri civarı gibi) aydınlatmasında arka plan ışığına göre pozlanmış silüet fotoğraflar.
  • Direkt güneş ışığına karşı pozlanmış, yüksek kontrast, detaysız aydınlık kısımların olduğu, lens içi parlamaların olabileceği veya çok fazla doygun tonda fotoğraflar.
  • Soldaki Kız Kulesi fotoğrafında: ters ışık ve silüet karakteri birlikte aynı karede yeralmıştır. Gökyüzü ve deniz suyu ışık kaynağı konumundadır. Kameraya bakan yüzünden aydınlatılan Kız Kulesi nde silüet etkisin oluşmamaktadır. Denize karşı oturan konu mankeninin kameraya bakan tarafı ışık almamakta, üzerindeki  doku ve detay, renkler algılanamamaktadır. Bu fotoğraf (küçük fotoğraflarda kesilmiş hali ile) sadece Kız Kulesi fotoğrafı olarak çekiliyor olsaydı bir ters ışık fotoğrafı olacak (biraz daha erken bir zamanda-gökyüzü daha parlakken çekildeydi dahada kuvvetli bir ters ışık fotoğrafı elde ederdik) silüet fotoğrafı olmayacaktı. Aynı şekilde fotoğrafın sadece alt yarısında oturan manken çekilseydi, fotoğraf direkt olarak bir silüet fotoğrafı olarak adlandırılabilecekti.

Şimdi Ters Işık fotoğrafının bir alt konusu olan Silüet Fotoğraflarında Nasıl iyi etkili Fotoğraflar Çekeriz birlikte bakalım:

1. Kuvvetli bir Konu Seçin:

Fotoğraf: Ali Algül

Güçlü ve anlaşılır hatları / biçimi olan, iki boyutlu şekli ile yeterince ilginç / ilgi çekici bir konu bulun. Silüetlerin dokusu, renkleri, tonları olmadığından biçimleri itibari ile ilginç ve ayırt edici olmaları gereklidir.

2. Flaşınızı Kapatın

İyi sülüet etkisi almak için konunuzun size bakan tarafının olabildiğince az ışık alması gerekir. Dolayısı ile flaş kullanmayın.

3. Doğru Işığı Yakalayın

Silüet fotoğrafı için fotoğrafda öğrendiğimiz normal ışık ve aydınlatma / aydınlanma kurallarını çalıştırmayız. Konunuzun önünün aydınlanmıyor olması, konunun arkasından önüne göre çok daha fazla kuvvetle ışık geliyor olması sağlanır. Silüet için mükemmel ışık konunun gündoğumu veya günbatımına yerleştirilmesi ile elde edilir. Fakat her parlak ışık kaynağı (göl/deniz suyu, kumsal, metal paneller vs) helside iş görecektir.

4. Konunuzu Çerçeveleyin

Fotoğraf: Ali Algül

Konunuzu sade bir ön plan ve parlak bir arka plan önünde çerçeveleyin. Genellikle de en iyi arka planlar parlak ve bulutsuz gün batımı durumundaki gökyüzleridir. En parlak ışık kaynağını tam konunuzun arkasına yerleştirebileceğiniz gibi. Doygun, yuvarlak gün batımı güneşini ayrı da yerleştirebilirsiniz.

5. Silüet Şekillerinizi Belirgin ve Karmaşıksız Olmalı

Eğer silüet çekimi yapmak istediğiniz birden fazla şekil ve obje var ise, ayrık şekilde olmalarına dikkat edin. Eğer bir insan ve bir ağacı çekiyorsanız, örneğin, insanı ağacın önünde çekmeyin. Koyulukları birbirlerinin biçimini yok edecek, çakışacak ve tek ve bütün bir şekle dönüşecektir.

İnsanları burun, göz ve ağız hatları ile de daha kuvvetli bir silüet etkisi ile bize bakar konumdan ziyade yandan da çekebilirsiniz.

6. Enstantane veya Diyafram Öncelikli Çekim Yaparken

Fotoğraf: Vedat Konyalı

Makineniz spot, partial ve hatta merkez ağırlıklı poz ölçüm modundayken (bakınız: Kamera Poz Ölçüm Modları başlıklı yazımız), objektifinizi konunun (kadrajın) en parlak kısmına doğrultun, deklanjöre yarım basın. Bu esnada makine netleme ve poz ölçümü yapacaktır. AEL tuşuna basarak, ölçtüğünüz pozu kilitleyin. Makinenizi konunuza doğrultup kadrajınızı ayarlayıp çekiminizi yapın. Bu trikm ile makineye orta ton değerinin parlak arka plan olduğunu söyleyerek yanıtıyoruz dolayısı ile konumuz daha az ışık alır konuma (siyah / kararmış) konuma geliyor.

7. Manuel Modda Çekim Yaparken

Fotoğraf: Meral Aktaş

Full Otomatik modda makinenizin verdiği diyafram ve enstantane çekim ayarlarınızı baz alarak çekime başlayabilirsiniz. Eğer otomatik mıodda çektiğinizde konunuz çok aydınlık ise, karartmak istiyorsanız, çekim hızınızı bir veya iki stop artırarak (daha hızlı çekim / daha az pozlama) elde ettiğiniz sonuca LCD ekranında bakınız. Arzu ederseniz farklı poz değerlerinde çekime ayarlı bracketing çekim tekniğini kullanabilirsiniz.

8. Netleme

Fotoğraf: Meral Aktaş

Konunuzda ön ve arka plan alan derinliği ve keskinliği garantilemek için kısık diyafram kullanabilirsiniz. Karanlık konuların netlenmesinde fotoğraf makinelerinin otomatik netlemeleri (autofocus) yanılabilmektedir. Konunuz (silüet) üzerinde netlemenin garantilenmesi için, lensinizi manuel netlemeye alıp, elle netleme yaparak, veya konunun benzer hizasında aydınlık bir yere netleme yaparak da silüetin netlemesi garantilenebilir.

Reklamlar

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: