SAYISAL GÖRÜNTÜ İŞLEME İŞAKIŞI

Digital Workflow – Digital Image Post Processing – Sayısal Görüntü İşleme İş Akışı

Save – Saklama

Layer – Katman

Color Balance – Renk Dengesi

White Balance – Beyaz Dengesi

Exposure – Pozlama

Brightness – Parlaklık

Contrast – Kontrast

File Format – JPEG, TIFF, PSD… gibi dosya biçimleri

Görüntülerinizi işlerken nasıl bir Sayısal Görüntü İşleme İşakışı ‘nı takip ediyorsunuz? İşakışı amatör ve profesyoneller arasında, aynı alanda faaliyet gösteren profesyoneller arasında vede kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, aşağıda belirtilen görüntü işleme süreci hemen hemen Photoshop veya Photoshop Elements ile tüm görüntü işleme temel adımlarını kapsamaktadır.

Herhangi bir görüntü işleme yazılımı veya farklı Görüntü İşleme yazılımları ile sürece başlamadan önce, fotoğrafın teknik ve artistik açıdan bir değerlendirmesinin yapılması, üzerinde hangi işlemlerin uygulanması gerektiğine karar verilmesi (tüm adımları bütün fotoğraflar için uygulamak gerekmeyebilir) hem daha sağlıklı olacak ve hemde zaman kazancı sağlayacak bir çözüm de olacaktır. Şimdi sırası ile Temel Görüntü İşleme İşakışında izlenmesi gereken adımlara birlikte bakalım:

Sayısal Görüntü İşleme İş Akışı:

 1. Fotoğraflarınızı Aktarın : Fotoğraflarınızı hafıza kartından bilgisayarınıza aktarın.
 2. Görsellerinizi Edit Edin : Teknik olarak problemli fotoğraflarınızı silin, gerekiyorsa isimlendirin, yedekleyin vs
 3. RAW dosyalarınızı işleyin : Eğer RAW formatta çektiyseniz bazı temel işlemleri (beyaz ayarı, pozlama, parlaklık, kontrast, doygunluk…gb) uygulayarak normal bir formata (TIFF, JPEG, PSD vs) dönüştürün.
 4. Kesme İşlemini Uygulayın : Eğer görüntüde istenmeyen kısımlar var ise kesme işlemi yaparak dışarıda bırakın.
 5. Temizlik ve Güçlendirme : Toz, tüy veya istenmeyen detaylardan oluşan kısımları Clone veya Healing Brush temizlik araçlarını kullanarak temizlik işlemlerini yapın. Görselinizi olumlu yönde iyileştirecek işlemleri yapın.
 6. Kontrastı kontrol edin : Levels Paletini kullanarak bütün tonları elde edecek şekilde düzeltmeleri yapınız.
 7. Color Balance (Renk Dengesi) Kontrol Edin : Levels, Color Balance vey diğer ayarları kullanarak Renk Dengesini kurcalayın.
 8. Siyah Beyaz Dönüştürme ve Split Toning (yarım tonlama)  : Arzunuza göre bu aşamada Siyah Beyaz Dönüştürme ve Yarım Tonlama yapabilirsiniz. Bu adım Temel Görüntü İşlemede tamamı ile tercihe bağlı bir işlemdir. Uygulanacak ise, bu aşamada yapılmasını öneririm.
 9. Dosyayı Katmanları ile Saklayın : Bu master (kök) dosyanızdır. Muhtelif defalar dönüp üzerinde çalışabilirsiniz.
 10. Katmanları Düzleştirin ve Keskinleştirme İşlemini Yapın : Katmanları (layers) tek bir katmana indirgeyip düzleştirin (Flatten) ve nihai keskinleştirme işlemini yapın.
 11. Nihai Görüntüyü Saklayın : Hangi amaçla kullanacaksanız uygun formatta dosyanızı saklayın.

Yukarıdaki adımlar bir fotoğrafın doğru ve estetik olarak başarılı sunumuna yönelik iyileştirme adımlarıdır. Kolaj, renk kanallarına müdahale, özel efektler uygulama ve diğer başkalaştırma işlemleri görüntü işlemenin daha çok tasarım tarafı ile ilgilidir.

Bu adımların haricinde, Bu iş akışının ilk adımlarına, Kamera Kalibrasyon, Monitör Kalibrasyonu ve iş akışının sonuna da printer kalibrasyonu, baskı ve gösteri için fotoğraf üzerinde yapılacak yeniden boyutlandırma (resizing) işlemlerini de sürece ekleyebiliriz.

Basic Digital Workflow (Temel Sayısal Görüntü İşleme) Eğitimlerimizde yukarıdaki bahsedilen tüm süreçler örnek uygulamalar ile gösterilmektedir. Arzu eden fotoğrafsever dostlarımızı Sayısal Görüntü İşleme Atölye çalışmamıza bekleriz.

Vedat KONYALI

www.vedatkonyali.com

Atölye Duyurularımızı https://vedatkonyali.wordpress.com/fotograf-atolyeleri/ veya http://www.vedatkonyali.com/tr_workshops.php linklerinden güncel olarak izleyebilirsiniz.

Fotoğraf Gezilerimizi https://vedatkonyali.wordpress.com/fotograf-ve-kultur-gezileri/ linkinden izleyebilirsiniz.

Reklamlar

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: