TEMEL FİLTRELER

Bu yazıda kullanılan terimlerin ingilizce ve türkçe karşılıkları aşağıdaki gibidir:

ND – Neutral Density – Nötr Yoğunluk

UV – Ultra Violet – Ultra Viole – Ultra Viyole

D-SLR Lenslerimiz için hangi fitreleri almalıyız?

Hangi filtreleri almamız gerektiği sorusunun cevabı aşağıda sıralayabileceğimiz unsurların belirginleştirilmesine bağlıdır:

1.Uğraştığımız fotoğraf alanı ve konuları

2.Sahip olduğunuz lensler

3.Bütçeniz, ve

4.Filtrelerin üreteceği efektleri çekim sonrası Photoshop gibi yazılımlarla işleme esnasında  elde edebilme konusunda yeterliliğiniz ve istekliliğiniz.

Ciddi bir fotoğrafçının kullanımında sahip olması gereken en temel filtrelere birlikte bakalım:

SP-PL-WithSP-PL-WithoutPolarize _MG_9126Polarize Filtreler : Kameranızın ışığı gördüğü yolu ve ışığa davranma biçimini değiştirir. Polarize filtreleri kendi eksenleri etrafında çevirerek kullanırken kameranızın vizöründen yansımalar, parlamalar ve hatta renklerdeki görülen dğişikliklere dikkat edin. Polarize filtreler koyu mavi gökyüzleri, cam veya su gibi yüzeylerdeki yansımalarla başa çıkma olanağı verir. Metal yüzeylerdeki yansımaları kıramazlar. Doğada hemen her obje üzerinde yansıma olduğunu unutmayalım. Yansıması kırılan yüzeylerin hemen hepsinde renk doygunluğuda elde edilir. Tüm bu nedenlerden ötürü Polarize Filtreler manzara fotoğraflarında ve dış ortam çekimlerinde fotoğrafçıların vazgeçilmezlerindendir.  Üstte soldaki fotoğraf polarize filtre ile, sağdaki fotoğraf filtresiz çekimlerdir. Gökyüzü maviliğinin ve yeşil bitki örtüsündeki doygunluk farkları ve sudaki yansımanın kırılmasına dikkat ediniz. Polarize filtrenin en etkili olduğu zaman dik öğle ışığının olmadığı ve açı olarakda ışık kaynağı (güneş vs) na çapraz olduğumuz konumlardır. Solda altdaki fotoğraf Ağustos başı saat 17:30 sularında çekilmiştir. Dünya 2. Uluslararası Bayramören YamaçParasütü (Paragliding) Şampiyonası çekimlerinden.

SP-UV-AfterSP-UV-BeforeUV (Ultra-viyole) Filtreler: UV filtreler koruma ve UV ışınları kesme amaçlı kullanılırlar. Film kullanan makinelerde etkili olmakla birlikte günümüz D-SLR makinelerinin sensörleri UV ve infrared ışığı kesebilmektedir. UV filtrelerin kullanılması yağmur, toz, çarpma gibi risklere karşı bedel olarak daha pahalı lenslerin korunmasında olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. UV Filtreler, fotoğrafları puslu ve sıradan gösteren UV ışınları emerler. Siyah beyaz filmler ve güzel havalarda renkli çekimler için kullanışlı genel amaçlı filtrelerdir. Üstte soldaki fotoğraf UV filtre ile sağdaki fotoğraf ise filtre olmaksızın yapılan çekimlerdir. Gökyüzü maviliğilinin iki fotoğrafda farlılaştığı göze çarpmaktadır. Fotoğrafın genelinde ise özelliklede filtre kullanılan fotoğrafda renklerin genel olarak daha yumuşak ve sıcak olduğunu görürsünüz.

Nötr Yoğunluk Filtreleri:

1.Normal Nötr Yoğunluk, ve

2.Grade Nötr Yoğunluk

filtreleri olmak üzere iki çeşit üretilirler.

SP-ND8-WithSP-ND8-WithoutNötr Yoğunluk Filtreleri: Bu filtreler yoğunluklarına göre ışığı farklı stoplarda azaltma işlevi görürler. Işığın parlak olduğu günlerde, sensör veya film üzerine düşen ışık miktarını azaltarak diyaframı olabildiğince açıp fotoğraf çekebilmemize imkan tanırlar.  Bu filtreler açık diyafran veya düşük enstantane hızları kullanılması gereken parlak ışık ortamlarında kullanılırlar. 1, 2, 3 stop ve benzeri ışık düşürme yoğunluklarında üretilirler. Solda ND filtre kullanılan görüntüde çekim hızı düşürülebildiği için suda hareket (tül etkisi) yaratılabilmiştir. Sağda ise suyun akış biçimi daha anlaşılırdır.

800px-GND_demo800px-GND_demo-white-markedGrade Nötr Yoğunluk Filtreleri: Bu filtreler poz değerini etkiler, renk ve efekt etkisi üretmezler. Eğer etkileyici bulutarın olduğu güzel bir fotoğraf çekiyorsanız  bulutlar patlamış diğer yerler ise normal çıkacaktır. Grade ND Filtresi gökyüzü ve yeryüzü poz değerlerini dengeleyerek çözüm üretir. Bu filtreler iki ton filtre gibidirler Üst yarı genellikle ışığı 1, 2, 3 stop kesen (az pozlanmayı sağlayan) bir yoğunluktadır. Alt yarı ise, berrak ve görüntünün alt kısmının normal pozlanmasını sağlayan yoğunluğa sahiptir.

250px-Grad-nd-hard-edge.svg copy250px-Grad-nd-soft-edge.svg copyGrade Nötr Yoğunluk Filtreleri genellikle 3’lü setler halinde (her biri ayrı stop seviyesinde) ve ayrıca iki yarı arasında gradasyonları geçişlerinin yumuşak veya sert (Gradasyon daha ani / geçişsiz) geçişli olarak bulunabilmektedir. Nötr Yoğunluk Filtrelrinin kullanılabilmesi için aynı imalatçının ürettiği adaptörün alınması gerekir. Grade Nötr Yoğunluk Filtreleri özellikle manzara fotoğrafçıları için oldukça kullanışlıdırlar. Soldaki fotoğrafda fşltrenin yukarıdan aşağıya dereceli geçişini görebilirsiniz. Sağdaki fotoğrafda ise fitrenin üst kısmında patlayan beyaz ışıkların etkisinin azaldığı görülmektedir. Yukarıdaki filtrelerde solda sert geçişli sağda yumuşak geçişli Nötr yoğunluk Filtreleridir.

topFiltre Alırken:

1.Kaliteli ürün alın. İyi marka ürünler biraz pahalı olmakla birlikte kaplama kaliteleri, cam kalitesi ve üretim teknolojileri dikkate alındığında fotoğrafınızı direkt etkileyecek sonuçlar yaratırlar. Kaliteden bütöeniz dahilinde ödün vermeyin.

2.Geniş açı lensleriniz için görüntüye filtre çemberinin girmemesi için ince filtre (cam ve çerçevesi ince) almanız önerilir.

3.2. El ürün almayı düşünüyorsanız camın çiziği olup olmadığı ve kullanım durumuna dikkat edin. Fazla yaşlı ve eskimiş filtreleri almayın.

Vedat Konyalı

http://www.vedatkonyali.com

Atölye Çalışmaları Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Reklamlar
Comments
5 Responses to “TEMEL FİLTRELER”
 1. kokomela dedi ki:

  peki günlük hayatta fotoğraf çekerken hangisi makinamızda olmalı ? canon 600d almayı düşünüyorum. alırken filitremide alayım sonra tek tek edinirim diye düşündüm. tşk

  • vedatkonyali dedi ki:

   Profesyoneller ve ileri amatörler içinde çekim yaparken koruyucu filtre kullanmayanlar var.
   Günlük kullanım için, Koruma amaçlı stop etkisi olmayan UV filtreler seçilebilir, lensiniz geniş açı ise köşe kararmalarına karşı ince çerçeveli olanlardan seçin.
   Selamlar

 2. Hakan Oktay dedi ki:

  Vedat hocam aciklayic ibilgileiniz icin cok tesekkurler.

  Su sorumu yanitlarsaniz cok memnun olurum: Tokina 11-16mm lensim icin oncelikle lensimi koruma amacli olmak uzer bir filtre almak istiyorum. Uv filtre almak uzereyken internette circular polarize filtre ile karsilastim. hangisini almam daha mantikli olur. Yoksa her ikisini de almam gerekli midir? Ayrica bu circular polarize filtre, uv filtre gibi surekli lens uzerinde birakilabilir mi?

  Yorumunuz icin simdiden tesekkurler

  Hakan

  • vedatkonyali dedi ki:

   Polarize filtreyi koruma amaçlı kullanamazsınız.
   Dış çekimlerinizde mevsim ve gün ışığının konumuna göre etkisi değişkenlik gösterir.
   Sensör üzerine düşen ışık miktarında 1 stop veya daha fazla azalmaya neden olur.
   Kullanım amacının oluşmadığı zamanlarda lens üzerinde olması kullanım açısından pratik değildir.
   UV filtrelerin stop etkisi gözardı edilecek / yok denecek kadar azdır.
   Selamlar, Vedat Konyali

 3. sapphireymen dedi ki:

  cok tesekkur ederim bilgilendirmeniz icin

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: