KAMERA POZ ÖLÇÜM MODLARI

Aşağıdaki yazı genel itibari ile Canon SLR Poz Ölçüm Modları dikkate alınarak hazırlanmıştır:

Yazımızda kullanacağımız terimlerin Ingilizce ve Türkce karşılıkları:

AEL – Auto Exposure Lock – Otomatik Poz Kilitlemesi

Centre Weighted Metering – Merkez Ağırlıklı Ölçüm

Matrix Metering – Zone Metering – Matriks / Alan Ölçümü

Partial Metering – Kısmi Ölçüm

Spot Metering – Nokta Ölçüm

KAMERA POZ ÖLÇÜM MODLARI

Kamera Çekim Modları ve Poz Ölçüm Modları D-SLR kullanmaya yeni başlayanlar için üzerine ciddi oalrak egilinmesi gereken ve alıştırma gerektiren konudur.

Çekim Modu ve Poz Ölçüm Modu arasındaki ayırımı şu şekilde belirtelim:

zu3Çekim Modları: Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli, Manuel, Program (P), Tam Otomatik, imalatçının tasarımına göre yerleştireceği: yaratıcı modlar olarak da adlandırılan: Portre, Manzara, Makro, Spor / Hareketli konu çekimi, Gece Çekimi vs modlar bulunmaktadır.

Poz Ölçüm Modları: Diyafram ve Enstantane Öncelikli, Manuel Çekim Modlarından herbirisi ile ayrı ayrı tercihinize göre kullanabileceğiniz Genel Okuma (Alan Ölçümü), Merkez Ağırlıklı (Ortalama) Ölçüm, Nokta Ölçümü ‘dür. Makine imalatçısına ölçüm modlarına göre terimler ve sembolleri farklılık göstermekle birlikte biz genel olarak kullnılanları yazımız içinde belirteceğiz.

Program (P), Diyafram Öncelikli (Canon AV / Nikon A) veya Enstantane Öncelikli (Canon TV / Nikon S) Çekim Modlarında az veya fazla pozlanmış bir foroğraf elde ettiyseniz büyük olasılık ölçüm modunu yanlış ayarladınız veya poz telafisinde değiştirmiş olduğunuz öbnceki değerde makineniz unutulmuş demektir.

Kamera Poz Ölçüm sisemleri manzara veya objedeki parlaklık miktarını yani yansıyarak gelen ışığı ölçmeye dayalı çalışırlar. Bununla birlikte, eğer ölçüm modu doğru seçilmemişse kamera yanlış ölçüm yapacaktır. Sembollerin yanındaki resimlerde kamera her bir farklı ölçüm modunda poz değerini belirlemek için gösterilen kırmızı bölgelerden gelen değerleri dikkate almaktadır. Kırmızı ton ne kadar fazla ise o bölge daha fazla ağırlığa sahiptir.

İmalatçısına göre farklı isimlendirmeler ve smbollerle gösterilen Poz Ölçüm Sistemlerine birlikte bakalım:

 1. Genel Okuma / Ölçüm
 2. Centre-Weighted Average Metering
 3. Partial metering
 4. Spot Metering

Genel Okuma (Ölçüm) Modu Ne Zaman Kullanılır?

Kamera aydınlık ve karanlık bölgeleri dikkate alarak sahneye uygun poz değerini belirler.

Resized Matriks MeteringGenel Olcum meteringGenel Alan Ölçümü veya Genel Okuma (Nikon Makineerde Matrix Ölçüm), çerçevedeki bölgeleri bölerek, her biri için ayrı poz değeri okumaları yapar. Sahnede hangi kısımların önemli olduğu ve pozlanması gerektiği ve poz değeri üzerinde sonuç çıkarır. Genel Alan Ölçümü, çekimi yapanın arkasından gelerek düz dağılımla aydınlanmış portre ve manzara gibi konuların fotoğraflanmasında iyi sonuç verir. Bu nedenle tam otomatik kameraların çoğunun yapısında Matrix Ölçüm Sistemi vardır. Matrix Ölçüm Modu hemen tüm genel tüm çekimlere kullanılır.

Resized Center Weighted Average meteringCentre Weighted meteringMerkez Ağırlıklı (Ortalama) Ölçüm: Poz ölçümünde ağırlığı çerçevenin ortasına verir. Vizörden görülen görüntünün merkezinden % 60-75 lık kadar bir bölüm ölçülerek ortalama poz değeri olarak verilir. %18 gri standart olarak kabul edilir. Bu poz ölçüm modunun arkasındaki mantık, doğadaki objelerin %75 lik bir bölümü normal çekim koşularında orta tonda olduğudur. Konunun merkezinin doğru pozlanmış olmasının önemli olduğu durumları içeren tüm çekimlerde ve portre çekimlerinde yaygın kullanılır. Merkez Ağırlıklı ölçüm parlak bir arka plan veya arkadan aydınlatılmış konuların çekiminde etkilidir. Kumsalda güneşli bir günde birinin yüzünü fotoğraflamak gibi durumlarda, yüzdeki detayları görmemizi engelleyecek kuvvetli arka plan ışığı istemeyiz. Kişinin yüzünün doğru pozlanmış olması bizim için daha önemlidir.

Resized Partial MeteringPartial meteringPartial Metering: Arkadan aydınlatılmış portre fotoğralarının çekiminde kullanılması uygundur. Partial Meterig aynı zamanda konunun kenarlarında koyu ve açık alanlar olduğu zaman sık sık kullanılır. Ana konudan ölçüm yapıldığı için az pozlama riski enaza indirilir.

Resized Spot MeteringSPOT meteringSpot Ölçüm: Kameralardaki Nokta Ölçüm sistemi merkez ağırlıklı ölçüm sisteminden daha duyarlıdır. % 1-3 gibi çerşevenin çok daha küçük bir bölümden ölçüm alır. Spot Ölçüm koyu arka plan ve parlak ışıkla aydınlatılmış konuları içeren, fotoğraf karesinin  parlaklığı yüksek (yüksek kontrast saheler) konuların fotoğraflanmasında kullanılır. Macro fotoğraf çekimlerinde iyi sonuç verir.

Spot Ölçümün Modunun nasıl kullanıldığına birlikte bakalım:

 1. Makine Poz Ölçüm Modunu “Spot Metering” ve Çekim Modunu “Manual Exposure” getirin.
 2. Spot Metering alanını fotoğrafını çekeceğiniz çerçevedeki ışık kaynağı olmayan (güneş, lamba) en parlak noktaya doğrultun (aynı ışık koşullarını açı ve açıklık olarak yüzeyinde gören tam beyaz kartondan da ölçüm alınabilir). Veya tele lensinizi takaraken parlak noktadan ölçüm yapın.
 3. 2 ½ fazla pozlama yapacak şekilde diyafram (f: değerinizi) veya çekim hızınızı (enstantane) ayarlayın. Fazla veya az gelirse 2 ve 3 stoplarda çekimi tekrarlayabilirsiniz.

Hem spot hemde partial metering ileri düzey ayarlar olarak görülürler. Fotoğrafçılara poz ölçümü üzerinde matrix ve merkez ağırlıklı ölçüm modlarına göre daha fazla kontrol imkanı sağlarlar.

AEL – Otomatik Poz Kilitleme Fonksiyonunun Kullanımı:

 1. 1248aDoğru pozlandırma için kullanılabilecek pratik bir yöntemdir. Kulanımı ise genelde aşağıdaki gibidir:
 2. Makineniz Diyafram, Enstantane veya manuel çekim modunda iken spot (nokta) ölçüm modunda ayarlamalarınızı yapın.
 3. Çekilen konunuzun yanına konunun ışığı aynı koşullardan alacak şekilde bir  % 18 Gri (orta gri) kart tutup kadrajı bu % 18 gri kartın görüntüsü ile doldurup deklanjöre yarım bararak netleme yapın.
 4. Netleme tamamlanınca aynı konumu koruyarak AEL veya Yıldız (Canon DSLR lerde AEL tuşudur) tuşuna basıp aldığınız poz ölçümünü kiliteyin.
 5. Kartonu bırakıp gerekiyor ise konuya göre olduğuuz yerden veya geri giderek konumuzu ayarlayın. Konumunuzu ayarlarken (çekim açınızı değiştirmeyin – yoksa ışık ve konuya göre poz değerleri değişeceğinden tekrar ölçüm almanız gerekir).
 6. İstediğiniz odak uzaklığını seçerek kadrajınızı ve kompozisyonunuzu ayarlayın. Deklanjöre asıp çekim yapın.
 7. Orta gri karton olmadığı gallerde yukarıda belirtilen süreç  konunun yanında avuç içinden veya portre çekimi yapılıyor se yüzden ölçüm alınarak tekrarlanabilir. Ancak bazı tenlerin ve avuç içlerinin orta griden daha açık ve koyu olabilecekleri dikkate alınarak özellikle kendi avuç içinizin müdahale (+ veya – poz telafisi) gerektirip gerektirmediğini veya ne kadar gerektirdiğini brkaç test çekimi ile belirleyin.

Vedat Konyalı

www.vedatkonyali.com

Atölye Çalışmaları Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Reklamlar
Comments
3 Responses to “KAMERA POZ ÖLÇÜM MODLARI”
 1. Zafer Güder dedi ki:

  Bilgilendirici bir yazı olmuş. Tebrik ederim… Ancak insanların bu emeği teşekkürsüz kalması çok ilginç…
  Emeğinize sağlık… Canı gönülden…

  Zafer Güder

 2. abigael dedi ki:

  This article was very useful.I would like to use it on my own blog site and share it with my friends. Thanks a lot.

Trackbacks
Check out what others are saying...
 1. […] = ''; } [Opinion] Plight of the nationNorbitAmerikan Senatosunda Bir KurtadamKAMERA POZ ÖLÇÜM MODLARI […]Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: