NEGATİF ve POZİTİF ALAN

(NEGATIVE and POSITIVE SPACE)

Konumuzla ilgili birkaç ingilizce terimi açıklayalım:

Negative Space: Negatif Alan, konunun etrafındaki veya aralardaki alan / boşluk.

Pozitive Space: Pozitif Alan, konunun biçimi veya kapladığı sınırlar / alan.

IMG_8074-1TANIM

Negatif Alan, konu etrafındaki veya konular arasındaki alan veya boşluktur. Negatif Alan konunun biçimini ortaya çıkardığı ölçüde belirgindir ve ana konu üzerinde sanatsal efektler elde etmek için kulanılabilmektedir.

Soldaki örnekte gökyüzü, binalar ve elektrik direğinin hatlarını çevreleyerek fotoğrafdaki ana konu (yerleşim unsurları) ‘nun belirginliğini artırmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir sanatçı konu (pozitif alan) kadar en az onu çevreleyen alanın (negatif alan) boşluğun da önemli olduğunu bilir.

IMG_7602 S-1Negatif Alan, belkide düşündüğümüzden daha da fazla, birçok kompozisyonda altın oran kuralında belirtildiği gibi üçleri yaratmakta kullanılır ve çok sık karşımıza çıkar. Bir manzara fotğrafında, kara kısmının 2/3, bulutlu gökyüzünün 1/3 oranının (veya tersi) korunduğu ne kadar çok manzara fotoğrafı görmüş olduğumuzu bir hatırlayalım.

IMG_8052-1Fotoğrafda aynı netleme düzleminde bulunan objeler negatif alan olarak kabul edilmezler. Negatif alan seçilen anlatım aracı ile (fotoğraf, resim, heykel vs) konunun etrafındaki herşeyi gösterek (sadece konu değil yardımcı unsurlarda dahil edilebilir) bir konunun resmedilmesinde kullanılır. Konunun kendisi ve yardımcı unsurlar pozitif alanı temsil eder.

KONU OLARAK NEGATİF ALAN

IMG_4444 S1-1IMG_4444 S2-1Soldan birinci fotoğrafda görebileceğiniz gibi, negatif alan, kompozisyonu dengeleyen unsur olarak herzaman tamamlayıcı olmak zorunda değildir. Hem negatif hemde pozitif alan sanatçı veya tasarımcının kompozisyonu nasıl manipule etmek istediğine bağlı olarak değişken bir tarzda kullanılır. Sağdaki fotoğrafda daha fazla pozlanmışlık yapısal unsurların daha fazla önplana çıkması ile gökyüzünün negatif alan konumunu azaltırken konuyu çerçeveleyen koyu renk duvarlar ise  ana konuya (cami: pozitif alan) ilgiyi yönelterek konunun belirginliğini artırarak negatif alana dolaylı destek vermektedir.

Negatif alan, kendisini çevreleyen pozitif alanın şekli ile bir kompozisyon içerisinde tanımlanabilir bir şekile dönüştüğünde, kompozisyonda ana konu olarak kullanılabilir.

Rubin2NEGATİF ALANI TANIMAK İÇİN POZİTİF ALANIN KULLANIMI

Bir sanatçı negatif alan içinde şekileri kasıtlı olarak oluşturmak için pozitif alanlar yaratabilir. Rubin in vazosunda, pozitif alan vazo görünümündedir. Vazo etrafını çevrleyen alanı incelediğimizde, birbirine bakan iki yüz görürüz. Negatif alanın iyi kullanımı konunun bir silüetini üretir.

Sbmothİki tonlu siyah beyaz bir görüntüde, bir konu normalde siyah olarak resmedilir ve çevresi beyaz olarak bırakılır. Tonları tersine çevirdiğimizde, konunun etrafını siyaha dönüştürmek ve konuyu boş bırakmak suretiyle, negatif alanın konunun şeklini belirginleştirmesini sağlar ve negatif alanı daha kolay algılanır hale getirmiş de oluruz.

_MG_3385 S-1Negatif alan, tanımlanabilir bir objenin parçası değil, konuyu çevreleyen veya arasındaki alandır. Silüet etrafındaki şekiller veya boşluklar negatif alan olarak düşünülebilir, fakat tanımlanabilir sınırlara sahip olan bir şekil olarak silüetin kendisi pozitif alandır.

Negatif alan konuya olan dikkati başka bir yere çekmemelidir.

NEGATİF ALAN TEK BİR ARAÇ ‘a SINIRLANDIRILAMAZ

Negatif alan tek bir sanat biçimi ile sınırlandırılamaz. Aksine, fotoğraf, resim, grafik tasarım, heykel gibi bir çok anlatım aracı için önemli bir unsurdur.

LOGO TASARIMINDA NEGATİF ALAN

fedex-1Negatif Alanlar, dünyanın en çok bilinen bazı logolarının yaratılmasında baş rol oynarlar. FedEx örneğine baktığımızda, Ex harfleri arasındaki boşluğu kullanarak bilinçaltı ile algılanabilen bir ok yaratılmıştır. Bu logoda okun böyle bir tasarımla yaratılmasındaki amaç şöyle açıklanmaktadır:

Eğer, logoya bakan oku görür ise, zekice, ilginç bir ödül. Eğer izleyen görmez ise, yinede güçlü bir logo. Okun tasarımda işlenmesi ile yapılmak istenen ise, hareket, hız ve şirketin dinamik yapısının çağrıştırılmaya niyetlenilmesidir.

_MG_0061-1Kompozisyon içerisinde Pozitif Alanı dengeleyerek Negatif Alanın Eşit ağırlıkta kullanımı Iyi bir tasarım olarak kabul edilir. Tasarımın bu basit vede sık sık gözden kaçırılan prensibi, aslında kompozisyon içinde yeralan unsurlar (ana ve yardımcı) için hoş bir algılama yaratıp kompozisyonun cazibesini artırırken, göze de bir dinlenme fırsatı verir.

Vedat Konyalı

www.vedatkonyali.com

Atölye Çalışmaları Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Comments
3 Responses to “NEGATİF ve POZİTİF ALAN”
  1. hakanilban dedi ki:

    Sağolun hocam bu konu son derece aydınlatıcı oldu benim için….İnşallah pratikte de uygulayabilip güzel sunumlar verebilirim…

Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Negatif Alan‘ı tanımlamamız gerekirse; konu etrafındaki veya konular arasındaki alan veya boşluktur. Negatif Alan konunun biçimini ortaya çıkardığı ölçüde belirgindir ve ana konu üzerinde sanatsal efektler elde etmek için kulanılabilmektedir. Negatif ve Pozitif alan hakkında bilgi için tıklayın. […]Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: