IŞIK PATLAMASI ‘nın YARATICI KULLANIMI

(LENS FLARE)

1. Fotograf _RW_9201_tonemappedGüneş gibi kuvvetli bir ışık kaynağına karşı yapılan çekimlerde istenmeyen lens içi ışıma ve parlamaları (Lens Flare) çok basit bir kaç bilgi ve deneme ile estetik çalışmalara dönüştürebiliriz. Nasıl yapabiliriz:

1. GÜNEŞE KARŞI ÇEKİM YAPIN

Lens Flare (Lesn İçi Işıma) güçlü ışık ışınlarının lensinizden geçerken oluşan bir durumdur ve ışık patlamasına neden olur. Işığın yönünü kullanabilme, lens parlamasının olduğu fotoğrafları çekerken anahtar faktördür.

2. Fotograf CRW_4056_tonemapped2. SİLÜETLER

Arkasına güneşi yerleştirerek fotoğraflayacağınız konunuyu önünüze yerleştirin. Silüet çekerken konunuz arkadan aydınlatılmış olacaktır. Patlamalar enaza indirgenmiş olacaktır.

3. MANUEL  (M) POZLAMA MODUNU KULLANINBlog Icin MAnual Pozlama inhand02

Makineniz fotoğrafladığınız manzaranın toplam ışık miktarını dikkate alarak poz değeri verecektir. Eğer fotoğraf makinenizin pozometresinin verdiği değerlere itibar ederseniz, ışık miktarını kompanse etmeye çalışan bir silüetle karşı karşıya kalacaksınız. Manuel çekim arkadan gelen aydınlatma için aşırı telafiuygulamanıza imkan verecektir. Fazla pozlanmış arka plana rağmen konunuz mükemmel bir şekilde aydınlatılmış olacaktır.

3. Fotograf _RW_9747_tonemapped4. BİR AÇIDAN ÇEKİM YAPIN:

Lens Flare (Işık patlaması) olan bir fotoğraf istiyoruz (sadece fazla pozlanmış fotoğraf değil), bir şeyi hatırlamakda fayda var: Güneşe karşı kameranın pozisyonu!  Güneşe karşı fotoğraf çekebilmek için kendinizi yere oldukça yakın konumlandırmalısınız. Özellikle yaz aylarında saat 11:00-14:00 aralığında gün ortasında Lens Flare ‘nın (ışık patlaması) için güneş ışığının en iyi yönetilebildiği zaman aralığıdır. İstenmeyen ışık saçılmalarını enaza indirmek için lensinizin önündeki filtreyi çıkarabilir ve/ya prime lens kullanabilirsiniz.

5. NETLEMENİZİ İYİ KONTROL EDİNPicture 3

Kameranız çerçeveniz içerisinde en iyi aydınlatılmış objeye netleme yapacaktır. Güneşe karşı çekim yaparken, istediğiniz noktaya netleme yapmakta zorlanırsınız. Güneşe karşı çekimlerde, Autofocus (otomatik netleme) netlemeden Manuel (elle netleme) Netlemeye geçmek daha rahat çalışma imkanı verecektir.

Vedat Konyalı

www.vedatkonyali.com

Konuk Fotoğrafçılar: Ali Algül, Meral Aktaş

Ali Algül

Meral Aktas-1

Reklamlar

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: