HANGİ DURUMLARDA ELLE NETLEME YAPILMALI?

(AF / MF) ?

Picture 3Günümüz Lens ve Makine teknolojisinde oldukça ileri seviyelere ulaşılmıs olmakla birlikte,  Elle Netlemenin (Manual Focus – MF) Otomatik Netleme’ye (Autofocus – AF) tercih edilmesini gerektiren çekim şartlari bulunmaktadır. Elle netleme ve otomatik netleme arasındakı geçişler makine imalatçısının sunduğu tasarımlara bağlı olarak makine gövdesi veya lens üzerinde yapılabilir. Peki, elle netlemenin gerekli olduğu haller nelerdir? Birlikte inceleyelim:

BLOG Cicek31. MACRO ÇEKİMLER

Macro Çekimlerde alan derinliğinin az olması netlemenin mükemmel yapılmasını gerektirir. Konunun istenmeyen bir alan aralığının veya yanlış bir kısmının netlenmesi çekimde istenilmeyen sonuçların elde edilmesine neden olur. Bu nedenle, macro lens ile yapılacak çekimlerde hem makinenin hareketinin üç ayak kullanılarak engellenmesi hemde çekimi yapılacak konunun hava akımı gibi nedenlerle hareketinin önlenmesi gerekir. Macro çekimlerde elle netleme çalışma kolaylığı sağlayacaktır.

2. YETERSİZ / DÜŞÜK IŞIK KOŞULLARINDA ÇEKİMBLOG IMG_3056

Düşük ışık koşullarının hakim olduğu çekim ortamlarında netleme zorluğu yaşanır. Otomatik Netleme seçili iseö lensin netleme noktasını seçemediği ve netleme yapmadan sürekli gelip gittiği olur. Bu durum Özellikle hizli çekim yapmayı gerektiren durumlarda çekim sürecinin uzamasına neden olur. Karşılaşılan bu tür problemlerde elle netleme moduna (Manuel Focus) geçilerek bir referans netleme noktasının seçilmesi.  Netlemenin elle yapılmasını takiben çekimin tamamlanması daha rahat çalışma imkani verecektir.

BLOG IMG_32443. PORTRE ÇEKİMLERİ

Portre çekimlerinde özellikle gözlerin net olması istenir. Otomatik netleme modunda deklanjöre yarım basılarak netleme göze yapılır, deklanjöre tam basılarak çekim tamamlanır. Portre çekiminde zaman zaman yüzün belirli veya sınırlı bir bölümünün netlenerek dikkatin bu bölgeye çekilmesi, düşük alan derinliğinin kullanılması ve elle netleme yapilarak daha kolay elde edilir.

4. CAM veya TEL ÖRGÜ ARKASINDAN ÇEKİMLERBLOG _RW_2076

Cam veya Tel Örgü Arkasından Çekim yapmaya çalıştığımızda makinemizle sık sık netleme problemi yaşarız. Müzelerde olduğu gibi cam koruma arkasından, hayvanat bahçesi gibi tel örgü veya çit arkasından çekimlerde sık sık netleme zorluğu yaşanır. Bu gıbı durumlarda elle netleme tercihi yapılmasıö doğru noktaya netleme yapma imkanı verir. Diyaframın açılması, cam veya çite yeterince yaklaşılması vede elle netleme moduna geçilerek netleme yapılması netleme problemının aşılmasında faydalı olacaktırç Bu sayede ıstenmeyen tel orgu ve cam detayından ziyade net çıkması istenilen arka plandaki konuya serbestçe netleme yapılabilmesine imkan tanıyacaktır.

BLOG_RW_7053-Printed5. HAREKETLİ / AKSİYON FOTOĞRAFI ÇEKİMLERİ

Yarış arabaları, uçaklar, bisikletler, koşan hayvanlar, faytonlar… gibi hızlı hareket eden konuların çekiminde otomatik netleme ile zorluklar yaşanır. Eger kaydırma tekniğini (panning) iyi bir şekilde uygulamıyorsanızsürekli netleme modlarında bile ya netleme yapamazsınız veya netlemede yavaş kalırsınız. Elle netlemeye geçilmesi ve konunun hareket edeceği veya geçeceği noktaya önceden referans alınarak netleme yapılması ve çekim zamanlamasının iyi yapılması problemi çözecektir._DSC9621kç

6. TERS IŞIK ÇEKİMLERİ

Kameranız çerçeveniz içerisinde en iyi aydınlatılmış objeye netleme yapacaktır. Güneşe karşı çekim yaparken, istediğiniz noktaya netleme yapmakta zorlanırsınız. Güneşe karşı çekimlerde, Autofocus (otomatik netleme) netlemeden Manuel (elle netleme) Netlemeye geçmek daha rahat çalışma imkanı verecektir.

Picture 3Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, makine veya lens üzerinde otomatik netleme tercihi seçili iken elle netleme yapılmaması gerekliliğidir. Otomatik netleme motoruna zarar verebilirsiniz.

Her objektifin seçtiğiniz her bir farklı odak uzaklığı (görüş açısı) için değişen bir minimum netleme mesafesi vardır. urun8_gorus_acisiÇekim yaparken minimum netleme mesafesinin içindeyseniz seçtiğiniz netleme noktasını asla netleyemezsiniz. Konuya olan çekim uzaklığınızı netleme yapmaya elverişli duruma gelene kadar netlediğiniz konudan uzaklaşmanız veya odak uzaklığını düşürmeniz (görüş açınızı artırmak) gerekecektir. Odak uzaklığı arttıkça minimum netleme mesafesi artar, azaldıkça minimum netleme mesafesi kısalır.

Vedat Konyalı

www.vedatkonyali.com
Autofocusda tel üzerine netleme hatası (solda) ve Ana Konuya Manuel (elle) Netleme ile Doğru Netleme Örnekleri (sağda) – Fotoğraflar Hilmi AtlasHılmı Atlas _IGP3090

Hılmı atlas _IGP3088_resizeKonuk Fotoğrafçılar: Hülya Sirel, Meral Aktaş, Mehmet Kızılay, Uğur Ferhat Baloğlu

HSirel P7220217-1 MAKTAS _MG_2226- 500HSirel P7220011MKZ IMG_3263

Reklamlar

Yorum yapın / Your Comments

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: